PřihlášeníDiskuze

 • Делюсь секретами, как купить квартиру напрямую у застройщика в полтора... číst...
  20.11.19 15:45
  autor: KatyaHON
 • https://goo.gl/B3iQSX https://goo.gl/vjQRQ3 https://goo.gl/D0F57m http... číst...
  16.11.19 00:29
  autor: Claudia
 • https://goo.gl/5Nv5ha http://datasolutions.com.pl http://seahome.pl ht... číst...
  16.11.19 00:16
  autor: Sharyn
 • http://urbantraffic.pl http://aavamobile.pl http://galoo.pl https://go... číst...
  16.11.19 00:14
  autor: Carol
 • https://goo.gl: https://goo.gl/EYq0Vc/Qdw2oL https://goo.gl/FC0QuH htt... číst...
  15.11.19 23:56
  autor: Roseanne
 • http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxil Causes Gallstones Amoxicilli... číst...
  14.11.19 19:02
  autor: ubijipuwoo
 • http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg Capsu... číst...
  14.11.19 18:40
  autor: augasgoq
 • http://Freeurlredirect.com/12pgs https://ecuadortenisclub.com/z59l htt... číst...
  14.11.19 17:27
  autor: Wilbert
 • tarot card reading ericsundwall: https://ericsundwall.com/tarot-card-r... číst...
  12.11.19 20:39
  autor: Zack
 • https://mikewhellans.com/sql-interview-questions-and-answers/: https:/... číst...
  12.11.19 14:45
  autor: Moises

Vyberte si regionVyhledávání

Zobrazit jen:

 • Zobrazit jen Agentury
 • Zobrazit jen Soukromé inzeráty
 • Zobraz jen Ostatní inzeráty
 • Zobraz jen Nabídky
 • Zobraz jen Poptávky
Děti a jejich základní psychické potřeby PDF Tisk Email

V posledních letech se více než kdykoliv dříve hovoří o psychických potřebách dětí. V minulosti se dbalo hlavně o jejich fyzický vývoj. Pokud však nebudou naplňovány zároveň i psychické potřeby dítěte, může nastat psychická deprivace, jejíž následky si dítě může nést po celý svůj život.

 

 


Psychické potřeby dětí

Psychické potřeby dětí se odvíjí od jejich věku. Od nejnižšího věku se projevuje potřeba stimulace. Znamená to, že dítě potřebuje podněty, které by vnímalo a vedlo je k určité aktivitě a učení se. Proto i velmi malým dětem dáváme hračky, ale i různé předměty nad postýlku.
Neméně důležitá je potřeba smysluplného světa. Dítě se učí poznávat řád, který si osvojuje a začleňuje se. Nejen pro dítě je důležitý pocit, že je součástí nějakého řádu.
Dítě rovněž potřebuje pocit životní jistoty a bezpečí. Pomáhá mu to poznávat své okolí a zařazuje se tím do společnosti. Nemá-li dítě pocit bezpečí a jistoty, hrozí, že se u něj vyvine úzkost.
V dětství si dítě utváří svou identitu a přijímá samo sebe. Je podstatné, aby ho jeho okolí (ať už nejbližší rodina, ale i osoby na hlídání dětí) podporovalo v pozitivním přijetí samo sebe.
Nezbytnou potřebou pro dítě je potřeba otevřené budoucnosti. Nejde samozřejmě jen o dětskou potřebu. Je zřejmé, že pokud nevidíme v budoucnu žádnou perspektivu a nic, na co bychom se mohli těšit, opouští nás chuť do života.

Psychická deprivace

Jsou-li delší dobu neuspokojené základní psychické potřeby či nejsou-li poskytované v dostatečné míře, dochází k psychické deprivaci. Psychická deprivace narušuje vývoj dítěte a má vliv na celou jeho osobnost.
Psychická deprivace se u dítěte nejvíce projevuje sníženou schopností komunikovat. Nedokáží sdílet své pocity s ostatními, ale ani pochopit jiné lidi.
U dětí s psychickou deprivací později také převládá nerealistický pohled na svět, neschopnost vzít na sebe zodpovědnost za své činy, neschopnost adekvátního jednání, neschopnost adekvátního sebehodnocení, emoční plochost, větší úzkost, nedobrovolnost sociálních vazeb, poruchy adaptace atd.
Dítě s  psychickou deprivací mnohdy ustrne na určitém vývojovém stupni a dále se nevyvíjí. Při odstraňování psychické deprivace je třeba trpělivosti a velké péči o dítě. V případě extrémní psychické deprivace si může dítě nést následky po celý život.

Co ještě vědět o psychické deprivaci?

Psychická deprivace postihuje především děti, které nevyrůstají v rodinách, ale v ústavní péči. Vychovatelky, které mají na starosti hlídání dětí, se často nemohou věnovat všem dostatečně a může docházet k neuspokojování základních psychických potřeb.
V poslední době se o této problematice více mluví a situace se zlepšuje i díky různým zařízením rodinného typu. Psychická deprivace se rovněž objevuje u dětí, které jsou zanedbávané.


Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli :